Masožravky

Rosnatka (Drosera)

Severoaustralské rosnatky z okruhu D. petiolaris (sekce Lasiocephala)

Teprve nedávno popsaná a objevená skupina nesmírně fascinujících australských rosnatek. Tropické území severní Austrálie se vyznačuje suchou zimou a vlhkým létem. Minimální teploty jsou kolem 17°C, maximální 45°C, občas teplota může klesnout i na 0°C, zejména při jasných zimních nocích. Vlhká růstová perioda trvá od listopadu do května. Časté jsou i ranní mlhy. Rostliny rostou zpravidla na výsluní při 24-32°C. Často se vyskytují na extrémně zrašelinělých a písčitých substrátech, někdy i zaplavené vodou. Vzdušná vlhkost se pohybuje v rozmezí 50-90%. Kvetou v listopadu a poté opět v květnu. Klidová suchá perioda trvá od června do října. V této době neprší a lokality zvolna vysychají, až vyschnou úplně. Vzdušná vlhkost poklesne na 20-40% a teplota na 14-32°C. Rostliny jsou trvalky, a většina v období sucha redukuje svůj růst. Listová růžice se změní na dormantní pseudohlízu tvořenou krátkými řapíky listů, která se zatáhne do roviny, nebo pod povrch substrátu. Substrát je jílovitý, ve vlhkém stavu plastický a měkký, ale po úplném vysušení je tvrdý, jako kámen. Je to ideální ochrana před vysušením a extrémními letními vedry. Jiné druhy využívají odlišnou strategii, založenou na chlupatém stříbrném povrchu listů. Tyto rostliny, vytvoří zhuštěnou hlízu, avšak nezatahují pod povrch substrátu a zůstávají na povrchu. Díky svému povrchu, který odráží maximum tepla, přežívají období sucha. Také využívají vodu z občasných mlh. Dormace bývá přerušena příchodem prvních dešťů. Dochází k rychlé tvorbě nových listu, rostliny obnovují růst a vytváří první květenství. Tyto rosnatky vyhledávají sezónně vlhká, zamokřená a písčitá stanoviště poblíž prohlubní, kanálů, potoků a pískovcových výchozů. Někdy jsou během dešťů částečně, nebo zcela zaplaveny vodou. Rostou také v čistém písku v eukalyptových savanáh, a v písku až lateritu v otevřených lesích a křovinách. Některé rostou v šedém mazlavém náplavovém jílu, jiné v hnědém jemném jílovitém písku. Milují plné oslunění. Tyto rostliny jsou v kultuře velmi vzácné, ale jejich vzhled je tak úchvatný, že se stávají touhou každého pokročilého pěstitele.

Fotogalerie » Severoaustralské rosnatky z okruhu D. petiolaris

Drosera aff. kenneallyi Drosera aff. kenneallyi Drosera aff. paradoxa Drosera aff. paradoxa Drosera aff. paradoxa
Drosera brevicornis Drosera brevicornis Drosera broomensis Drosera broomensis Drosera broomensis
Drosera broomensis Drosera broomensis Drosera caduca Drosera derbyensis Drosera dilatato-petiolaris
Drosera dilatato-petiolaris Drosera dilatato-petiolaris Drosera falconeri Drosera falconeri Drosera fulva
Drosera fulva Drosera kenneallyi Drosera lanata Drosera lanata Drosera lanata
Drosera ordensis Drosera ordensis "Keep River, NT" Drosera paradoxa "pink flower" Drosera paradoxa "pink flower" Drosera paradoxa "pink flower"
Drosera paradoxa "pink flower" Drosera paradoxa "pink flower" Drosera paradoxa "pink flower" Drosera paradoxa "white flower" Drosera paradoxa "white flower"
Drosera paradoxa "white flower" Drosera paradoxa "white to pink flower" Drosera petiolaris Drosera petiolaris Drosera petiolaris
       
Drosera petiolaris "NT"