Tato jedinečná kolekce a zejména neustálé přebytky rostlin vytvořily základ pro jejich zpřístupnění a prodej dalším zájemcům, kteří se tak díky tomu mohou těšit a radovat z nových kytiček a neobvyklého koníčku. Pro K. Páska se tento koníček stal již dávno životním posláním a masožravým rostlinám se nyní věnuje jen profesionálně, jako jediný pěstitel v České republice. Váží si však i oboustranné spolupráce a podpory od jiných pěstitelů a sběratelů masožravých rostlin.
Naše význačné projekty a realizace z poslední doby:
Pro Dr. L. Adamce (Botanický ústav AV ČR; Třeboň) deponujeme a rozmnožujeme vlastní sterilní kultury několika vzácných a ne lehce pěstovatelných forem Aldrovandky měchýřkaté (Aldrovanda vesiculosa), které slouží pro další výzkum této vzácné vodní masožravé rostliny. Podíleli jsme se na optimalizaci speciálního média pro úspěšnou in-vitro kultivaci tohoto druhu. Taktéž udržujeme pro BÚ záložní kolekci zvláště chráněných druhů masožravých rostlin z flóry ČR.
Dodávka mnoha druhů vzácných masožravých rostlin pro výsadbu v novém a impozantním skleníku Fata Morgana, Botanická Zahrada Praha. Rostliny dodány v letech 2002-2004 a 2009, byly vysazeny do expozic. BZ Praha má obrovskou kolekci masožravých rostlin i velký potenciál; a návštěvníkům se tak dostane příležitost vidět mnohé rostliny jako ve volné přírodě. Unikátní chlazený skleník zpřístupní pohled i na neobyčejné jihoamerické rostliny stolových hor – vzácné heliamfory a horské druhy asijských láčkovek.
Výstava masožravých rostlin – Ostravské muzeum ve spolupráci s K. Páskem (podzim 2003). Aranžovaná výstava masožravých rostlin z kolekce Kamila Páska, L. Sedláčka a UP Olomouc v historických prostorách Staré radnice. Za 5 dnů jejího konání, výstavu shlédlo asi 1500 návštěvníků.
Dodávka masožravých rostlin pro Botanickou zahradu Tábor (2002,2003,2004, 2009). Pravidelně dodáváme rostliny i pro tuto BZ, jejíž kolekce masožravek se slibně rozvíjí.
Realizace a pravidelná údržba paludária s masožravkami pro komika a baviče Petra Novotného (2002, 2003, 2004). Zadání nebylo jednoduché. Postavit kompletní osvětlenou vitrínu a osadit ji především masožravými rostlinami, a to za zásadní podmínky následné minimální údržby a dohledu. Vlastní celoskleněná část je posazena na železném rámu. Pozadí s tvarovanými kapsami osazenými rostlinami je tvořeno realistickou imitací pískovce. Po zadní stěně stéká filtrovaná voda a zajišťuje tak nepřetržitou zálivku vysazených rostlin. Ultrazvuková jednotka v pravidelných intervalech produkuje mlhu, pravidelné proudění vzduchu zajišťuje sofistikovaný ventilační systém. Speciální lampy poskytují dostatek světla a vhodné spektrum pro kvalitní růst rostlin. Rostlinám se zde daří, jak je zřejmé ze snímků.
Pravidelná výměna rostlin s Botanickou zahradou Liberec. Mimo jiné, darována Roridula gorgonias s klopuškami Pamerideae marlotii Dr. M. Studničkovi, řediteli BZ (2003). Díky velkorysosti pana ředitele jsme získali několik vzácných exemplářů rodu Pinguicula a Utricularia, které obohatily naši sbírku. Netřeba připomínat že v Liberci je jedna z největších kolekcí masožravých rostlin a Dr. M. Studnička je jeden z největších světových znalců v oboru.
Naše plány:
Kultivace vzácných a ohrožených druhů masožravých rostlin
Ačkoliv máme velkou zkušenost s pěstováním většiny druhů masožravých rostlin, stále ještě neumíme všechny dobře pěstovat a množit. Projekt je zaměřen na kultivaci vybraných "obtížných" druhů MR a jejich rozšíření mezi všechny zájemce.
Kultivace masožravých rostlin in-vitro
Máme přístup do laboratoře a zabýváme se výzkumem růstu a množení masožravých rostlin in vitro. Náš výzkum spočívá v inicializaci kultury, ve výzkumu a optimalizaci růstových médií, podmínek a kultivační metody.
Mapování českých a slovenských lokalit masožravých rostlin
Tento projekt probíhá již od roku 1992. Od této doby se nám podařilo shromáždit několik desítek údajů o výskytu masožravých rostlin na území bývalého Československa. Přesto však stále shromažďujeme nové informace.
Databáze literárních údajů o masožravých rostlinách
Již několik let shromažďujeme veškeré publikované informace o masožravých rostlinách v ČR a SR. Našim cílem je zpracovat a utřídit veškeré informace od digitální podoby a publikovat je na CD nebo internetu.
...a toto zdaleka není vše! Děkujeme Vám za jakoukoliv pomoc!