Nejpokročilejší je šlechtění u láčkovek: První umělé křížence vypěstoval již v letech 1858 až 1860 Dominy u zahradnické firmy Veitch v Chelsea. Od té doby se na šlechtění kultivarů láčkovek podílelo mnoho dalších pěstitelů, například Bonstedt, Court, Masters, Seden a Taplin. V poslední době se láčkovky nejvíce kříží a šlechtí v USA a v Japonsku. Počet dnes pěstovaných kultivarů lze odhadnout asi na 150. Podle vzhledu láček lze však mezi nimi rozlišit jen několik výrazných typů, které se v malých obměnách opakují. Stejná situace je i u špirlic, které se velmi snadno kříží a vytvářejí mnoho genetických kombinací.
U ostatních rodů masožravých rostlin je křížení a šlechtění v počátcích, nebo se nedaří vůbec. Například u rosnatek se pomocí načasování doby květu různých druhů vlivem vyšší nebo nižší teploty (v chladničce) podařilo uskutečnit prvních několik desítek křížení. Základem některých kultivarů byly přírodní mutanty. Také u tučnic, především mexických, existuje několik kultivarů vzniklých výběrem mutantů nebo křížením.
U rodu Heliamphora se dosud podařilo zkřížit jen H. heterodoxa x H. minor. U druhu Cephalotus follicularis byly v přírodě objeveny rostliny s láčkami velkými až 7 cm, které budou dobrým výchozím materiálem pro šlechtění. U Dionaea muscipula se rozlišují až čtyři geneticky podložené odchylky v barvě vnitřní plochy čepele (rudá nebo zelená) a v utváření řapíku (trvale jarní nebo letní typ olistění). Tyto rozdílné rostliny dosud nebyly popsány ani jako botanické odrůdy, ani jako kultivary, ač se v kultuře udržují. U druhu Byblis gigantea byly z přírody do kultury přeneseny různé typy, lišící se velikostí květů, jejich tvarem i sytosti barvy.
U masožravých rostlin se postupně zavádějí do kultury bělokvěté rostliny, které se nahodile vyskytují zejména u růžově nebo fialově kvetoucích druhů. Kromě bělokvěté Byblis gigantea existuje i bělokvětá Polypompholyx multifida a byly nalezeny i bělokvěté odchylky u některých barevných bublinatek.
Šlechtění a křížení masožravých rostlin je opravdu v počátcích, avšak rychle pokračuje. Patří již k dobrému jménu velkých zahradnických firem, že mimo jiné nabízejí alespoň několik kultivarů láčkovek. Dnes však už existují i specializované firmy. Tento vývoj souvisí s tím, že masožravé rostliny přišly ve světě do módy. Přehled nabídek masožravých rostlin u zahradnických podniků v různých zemích poskytuje každoročně časopis "Carnivorous Plant Newsletter", vycházející ve Fullertonu v USA. V tomto časopise se také registrují nové kultivary.